-Prvá, najpopulárnejšia výhoda jazdy na LPG ktorá zaujíma asi každého je ekonomická. Cena LPG sa už viac ako 2 desaťročia drží pod úrovňou polovice z ceny benzínu.
Aktuálne ceny LPG versus benzínu nájdete napríklad na https://auto.sme.sk/natankuj/ No povedzte, kto by nechcel tankovať za polovicu ?
Poznámka: spotreba plynu nieje kvôli fyzikálnym vlastnostiam plynu rovnaká ako spotreba benzínu. Pri bežných vozidlách je vyššia približne o necelý liter, výrobcovia LPG zariadení uvádzajú rozdiel približne na úrovni 1.05-1.15 násobku pôvodnej spotreby benzínu, v závislosti od štýlu jazdy a kvality paliva - klikni. Keďže však liter LPG stojí menej ako polovicu oproti benzínu v konečnom dosledku je jazda na plyn jazdou za polovicu.
-Druhou výhodou LPG je predĺženie dojazdu auta. Po naplnení obidvoch nádrží si predĺžite akčný rádius čo môže pomôcť napríklad pri prejazde krajinami, kde je cena PHM vyššia ako u nás. Keď miniete zásobu plynu zariadenie sa automaticky prepne do benzínu a pokračujete ďalej. Oceníte v nečakanej zápche v zime či pri iných mimoriadnych okolnostiach.
-Tretia výhoda súvisí s tvorbou karbónu v motore. Motor sa Vám pri jazde na LPG zavďačí svojou dlhšou životnosťou. Pri spaľovaní kvalitného LPG sa totiž v motore vytvára menej karbónu. Kvalitný motor
po prestavbe na LPG vydrží oveľa viac km v dobrej kondícii bez karbónových usadenín. Preukázateľne prospešné (a dnes už verejné známe) je to pri priamovstrekových motoroch ktoré sú známe svojou zvýšenou citlivosťou na karbónové usadeniny. Viac informácií na tému karbón nájdete v našich článkoch v sekcii blog - klikni.
-Štvrtá výhoda-odradíte zlodejov paliva. Praktickú nemožnosť odcudziť palivo z nádrže vozidla ocenia najmä (ale nielen) majitelia firemných vozidiel, kde "nadspotreba" nebýva zvláštnosťou. Máme veľké množstvo firemných zákazníkov ktorí aj týmto spôsobom šetria a nedajú so sebou vybabrať. O tomto aspekte by som z nazbieraných skúseností našich spokojných klientov mohol pokojne napísať knihu :-)
-Ďaľšou výhodou LPG je bezpečnosť. Pokiaľ zveríte prestavbu kvalifikovanému pracovisku s praxou je celý palivový systém LPG minimálne 2x bezpečnejší ako benzínová časť. Spoľahlivosť je doménou renomovaných
značiek výrobcov LPG zariadení. Dôkazom sú štatistiky ktoré sú dostupné na internete. Základné informácie nájdete aj v tomto článku - klikni.
-Poslednou, ale dôležitou výhodou LPG v tomto zozname je ekologický prínos jazdy na plyn. Motor na LPG produkuje podstatne menej škodlivín než pri prevádzke na benzín. Vo vyspelých krajinách je táto výhoda benefitom, u nás zatiaľ kompetentní nekonajú. Snáď raz...
-Najväčšia nevýhoda je vstupná investícia. V dnešnej dobe nič nieje zadarmo a každý, kto sa chce voziť lacnejšie musí najprv investovať. Bez toho to nejde.
Ak však jazdíte často táto "ranka" v peňaženke sa zahojí už po pár mesiacoch. Kto už na plyn jazdil vie, že táto investícia je veľmi rýchlo návratná.
-Druhou najčastejšie preberanou otázkou považovanou za nevýhodu je umiestnenie LPG nádrže vo vozidle. Tu je potrebné "obetovať" priestor, kde si budete voziť
potrebné množstvo LPG na dostatočný dojazd. Toto je fakt, ktorý je potrebné zvážiť dopredu. V našej galérii prác - klikni sa však môžte presvedčiť, že to až tak veľký problém nieje a plnšia peňaženka pri odchode z čerpacej stanice Vám ten pocit určite vynahradí.
Nádrž na LPG sa najčastejšie umiestňuje na miesto rezervného kolesa ktoré podľa súčasných predpisov ani nemusíte nosiť so sebou. Stačí Vám súprava na bezdemontážnu opravu pneumatiky (u nás v cene 39 €) a máte problém vyriešený. Okrem toho dnes už každá seriózna poisťovňa ponúka 1x ročne opravu defektu zdarma v rámci "zákonnej poistky" (PZP).
-Zníženie výkonu motora. Veľmi často diskutovaná téma, pričom je to mýtus ktorý má korene v minulosti. Moderné systémy so sekvenčným (viacbodovým) vstrekovaním LPG sú konštruované tak, že jazdu na plyn od tej benzínovej nerozoznáte.
Výrobcovia LPG zariadení (pre istotu) pripúšťajú teoretický pokles výkonu o 3 až 4 %, v praxi však k poklesu výkonu nedochádza. Ako dôkaz Vám ponúkame skúšobnú jazdu na niektorom z našich vozidiel (Fabia 1,2 40 kW, VW Caddy 1,6 75 kW a Multivan 3,2 V6 173 kW). Stavíme sa s Vami že na zohriatom motore rozdiel v jazde na LPG od benzínovej nespoznáte :-)
-Parkovanie v podzemných garážach. Toto už dnes neplatí generálne, ale len v garážach, kde je to zakázané dopravnou značkou. Som presvedčený, že je to nevýhoda nad ktorou sa raz budeme len nostalgicky usmievať.
Súčasné moderné LPG zariadenia svojou konštrukciou únik paliva (plynu) prakticky úplne vylučujú čím je riziko incidentu eliminované prakticky na nulu. Ďalším zvýšením úrovne bezpečnosti v moderných pozemných garážach je vyhotovenie vetracích systémov v beziskrivom prevedení. V takýchto garážach nieje zákaz vyznačený dopravnou značkou čiže smelo do nich môžte vojsť a parkovať.
-Ochrana ventilov. Niektoré motory, ktorých výrobcovia šetria na materiáloch pri výrobe (najmä výfukových) ventilov môžu byť náchylné na ich tepelné namáhanie. Pri prestavbe takýchto motorov na LPG je potrebné na to myslieť a zariadenie "dovybaviť" jedným zo spôsobov na ochranu ventilov a ich sediel. Primárnou úlohou je znížiť vyššiu teplotu horenia plynu, ktorá je mierne vyššia z dôvodu fyzikálnych vlastností plynu. Táto stať neplatí pre kvalitné motory kde výrobcovia nešetria na nesprávnom mieste. Základné informácie na tému ochrana ventilov nájdete tu - klikni
-Dobrá kondícia motora. To je základný predpoklad pre správnu funkciu LPG zariadenia. Nemá význam vykonať prestavbu motora, ktorý nepracuje správne. Každému motoru je potrebné dopriať elementárnu starostlivosť predpísanú výrobcom pokiaľ od neho očakávame správne odvedenú prácu. Medzi základné predpoklady správnej práce motora patria najmä pravidelná výmena zapaľovacích sviečok, vzduchových a
palivových filtrov, motorového oleja a zoraďovanie ventilových vôlí (pokiaľ je to potrebné). Tieto úkony však odporúča dodržiavať každá automobilka bez ohľadu na to, či budete investovať do prestavby na LPG alebo nie. Motor, o ktorý je postarané vydrží spoľahlivo fungovať niekoľkonásobne viac kilometrov ako motor zanedbaný.
Kľúčom k spokojnosti s LPG zariadením vo forme dlhodobo spoľahlivej prevádzky Vášho vozidla na LPG je správna voľba značky a typu zariadenia.
Je vhodné poradiť sa s odborníkom z praxe ktorý Vám poradí s výberom toho správneho LPG zariadenia. Do motorov, so staršou emisnou triedou (Euro3,4,5...) stačia jednoduchšie (a lacnejšie) verzie LPG zariadení a naopak, pri nových, tzv. "Priamovstrekových" motoroch - klikni s emisnou triedou Euro 5 a 6 sa šetriť na prestavbe nevyplatí.
Pri výbere toho správneho LPG zariadenia doporučujem konzultovať s pracoviskom ktorému zveríte prestavbu tieto fakty:
1. výkonnostná kategória motora. Nieje nič horšie, ako poddimenzované LPG zariadenie, ktoré "nestíha" zásobovať motor potrebnou dávkou paliva.
2. režim, v akom bude vozidlo prevádzkované (pravidelné ale krátke jazdy, dlhé presuny, frekvencia používania vozidla, Váš štýl jazdy atď...)
3. materiály, z ktorých je samotný motor vyrobený (ventilové sedlá, ventily) a ich tolerancia k LPG ako palivu, potreba použitia a stupeň ochrany ventilov - klikni
Pár príkladov:
-do staršieho vozidla s dátumom výroby cca 2003 a staršieho niekedy stačí použiť zariadenie s nižšou obstarávacou cenou, ktoré majú (spravidla) jednoduchšiu elektroniku ako aj konštrukciu vstrekovačov. Táto dokáže motor bez problémov obslúžiť bez "vedľajších účinkov" vo forme
následných obtiažnych štartov, svietiacich kontroliek na prístrojovej doske a iných, nepredvídateľných neduhov.
-pokiaľ uvažujete nad prestavbou novšieho vozidla je dobré starostlivo zvážiť, aké zariadenie zvoliť.
V prípade motora s náročnou riadiacou elektronikou (napríklad niektoré modely BMW, Mercedes, vybrané japonské motory a iné) sa rozhodne vyplatí investovať do kvalitného LPG zariadenia. Kvalitné LPG zariadenia majú dostatočne výkonnú ("rýchlu") riadiacu jednotku LPG so širokými možnosťami nastavenia jednotlivých prevádzkových režimov, dostatočne "rýchle" a presné vstrekovače LPG - klikni a výhodným bonusom je možnosť aktivovať OBD komunikáciu riadiacej jednotky LPG s tou pôvodnou, benzínovou. Ide o prepojenie riadiacich jednotiek benzínu a plynu na digitálnej zbernici, ktorá umožňuje ich vzájomnú spoluprácu a plne automatické a priebežné dolaďovanie LPG systému - klikni počas jazdy.
-osobitnou kapitolou sú priamovstrekové motory (TSi, FSi, DFi, DiSi, GDi, TCe a ich klony). Pri nich sú benzínové vstrekovače súčasťou spaľovacieho priestoru a sú vystavené podstatne vyššej tepelnej záťaži. Z toho dôvodu je potrebné na ich chladenie použiť malé percento benzínu formou "prívstreku" (prídavku k LPG). Výška prívstreku je rôzna podľa výrobcu LPG zariadenia, pohybuje sa od 2-20% z pôvodnej, benzínovej spotreby.
Prestavba takéhoto motora je teda náročnejšia, nakoľko hlavným zámerom je množstvo benzínu ako chladiva znížiť na minimum. Viac informácií na tému prestavieb priamovstrekových motorov nájdete tu - klikni
Podčiarknuté a zhrnuté. Čím novšie, modernejšie vozidlo máte tým dôležitejšia je správna voľba LPG zariadenia. Prestavbu na LPG robíte len raz. Preto odporúčam pozrieť sa na výber značky LPG zariadenia ako na investíciu do budúcnosti, ktorá sa Vám vráti vo forme dlhodobej spokojnosti.
LPG je najpopulárnejšie a najrozšírenejšie alternatívne palivo na svete. Skratka LPG pochádza z anglického Liquified Petroleum Gas ("skvapalnený ropný plyn"). Je to plyn, ktorý vzniká ako vedľajší produkt pri spracovaní ropy v rafinériách.
Stlačením a ochladením sa skvapalňuje, čím sa jeho objem 260-krát zmenší. Zloženie LPG: propán, propén (propylén), bután, isobután, iso-butylén,
a butén (butylén). U nás zloženie LPG určuje norma STN 65 6482.
Vlastnosti LPG sú veľmi podobné benzínu čo je hlavným dôvodom pre jeho využitie v pohone automobilov. LPG je palivo s veľmi dobrými vlastnosťami, jeho oktánové číslo je približne 101-111. Výborne sa mieša so vzduchom čím vytvára v spaľovacom priestore homogénnu zmes
ktorá horí dokonca lepšie ako benzín (v motore nevznikajú nežiadúce detonácie). Spojením oktánového čísla a homogenity vzniká ideálne horenie ktorého sprievodným javom je kultivovanejší chod motora vo všetkých jeho rozsahoch. V našich klimatických podmienkach sa používajú letná a zimná zmes v závislosti na časovom období v kombinácii s priemernými teplotami. Letná zmes tvorí 40% propánu a 60% butánu, zimná 60% propánu a 40% butánu. Vývojári uvažujú nad celoročne rovnakým pomerom, toto je však zatiaľ predmetom testovaní.
Používanie LPG ako najpopulárnejšieho alternatívneho paliva k benzínu na svete je možné aj v dieselových motoroch, u nás je to však zatiaľ príliš drahé a tým nerentabilné. LPG je veľmi rozšírené po celom svete, pričom vo vyspelých štátoch (napr.Taliansku, Holandsku, alebo Belgicku) na takto upravených vozidlách jazdí viac ako 30% vozidiel. Podobne v okolitých krajinách je LPG bežným a vítaným palivom.
Poznámka: LPG ako taký je bezfarebný, bez chuti a zápachu. Z toho dôvodu sa doň pridáva látka s výraznou a charakteristickou vôňou (odorizant) aby ho ľudské zmysly ľahko zaregistrovali. LPG nieje jedovatý, je však nedýchateľný. V plynnom skupenstve je ťažší ako vzduch, v kvapalnom ľahší ako voda.
Nebudeme tu kopírovať bežné rady pre motoristov, ktorých je plný web. Budeme sa venovať špecifikám vozidiel jazdiacich na LPG.
1. prvá dôležitá vec je správne množstvo a najmä KONCENTRÁCIA nemrznúcej zmesi. Mnoho vodičov si povie, "ále čo, namiešam si "nemrzku" na mínus 70*C". !!! CHYBA !!! Príliš vysoká koncentrácia nemrznúcej zmesi je agresívna na hliníkové časti motora (hlava valcov, blok motora, chladič) a aj na všetky plasty v chladiacej sústave. Jej súčasťou je aj vyparovač LPG zariadenia. Príliš "hustá" chladiaca kvapalina spôsobuje ich predčasnú krehkosť a potenciálne riziko odlomenia. To má obvykle za následok nutnú návštevu servisu, nezriedka pomocou odťahu vozidla. Optimálna hustota nemrznúcej zmesi v našich klimatických podmienkach je nie viac ako -35°C
2. vizuálna kontrola tesnosti a celistvosti celej LPG sústavy. Vplyvom chladu môže kvôli tepelnej rozťažnosti materiálov (za istých okolností) dôjsť k uvoľneniu spojov na vedení LPG ktoré je potrebné opäť utesniť.
3. filtre LPG. Je vhodné ich pred zimou minimálne skontrolovať, prípadne vymeniť. Chladnejšie palivo má tendenciu "uľpievať" na vnútorných častiach filtračnej vložky čo znižuje jeho priepustnosť.
4. kontrola vedenia paliva pod vozidlom. Naši cestári v zime nespia (aspoň tak tvrdia) a sypú na cesty soľ. LPG je spravidla vedené popod vozidlo, preto sa odporúča vizuálna kontrola trubiek LPG aspoň 1x ročne.
5. kontrola a nastavenie riadiacej jednotky LPG. Viaceré čerpacie stanice prechádzajú v zimnom období na iné percentuálne zloženie Propán-Bután (Leto 40-60, zima 60-40). Sofistikovanejšie riadiace jednotky si s tým poradia samé, tým "lacnejším" je s tým vhodné pomôcť pomocou počítača. Prepínacia teplota a zloženie zmesi patrí k hlavným kontrolovaným a upravovaným parametrom v LPG servisoch.
6. pred zimou nemôže uškodiť použitie čistiaceho aditíva do LPG (k dostaniu vo všetkých renomovaných LPG servisoch). Aplikuje sa ako tlakový sprej do vyprázdnenej LPG nádrže pomocou špeciálneho adaptéra. Má za úlohu rozpustiť a vyplatiť prípadné usadeniny a nečistoty ktoré sa Vám dostanú do nádrže. Ako sa tam môžu nečistoty dostať?
Prečítajte si tento článok- klikni.
Pod pojmom montáž LPG sa rozumie nainštalovanie zariadenia, ktorá umožní prevádzkovať Vaše vozidlo na LPG. Prevádzka na benzín ostáva zachovaná, ale na prístrojovej doske pribudne nenápadný prepínač ktorým je možné zvoliť, ktoré palivo bude používané. To je v priestore pre cestujúcich všetko. Ostatné časti zariadenia sú umiestnené mimo priestor pre cestujúcich a celé zariadenie sa skladá z (popis sekvenčného vstrekovania):
1. Nádrž LPG - existujú dva typy. Disková (miesto rezervného kolesa) alebo valcová (spravidla má väčší objem), montovaná za sedadlá. Na niektorých vozidlách sa nádrž montuje odspodu pod vozidlo. Nádrž má výrobcom stanovenú životnosť 10 rokov, po tejto lehote je potrebné ju vymeniť. Viac informácií o nádržiach LPG nájdete tu - klikni.
2. Tankovacia prípojka - je umiestnená spravidla v zadnom nárazníku. Je možné ju namontovať aj pod viečko tankovania benzínu, pokiaľ to dovoľuje konštrukcia vozidla. Jej súčasťou je spätný ventil ktorý zabraňuje úniku LPG opačným smerom po odpojení tankovacej hadice.
3. Multiventil - zvykne sa nazývať aj viacúčelový ventil. Obsahuje viac ochranných a bezpečnostných funkcií, podrobný popis nájdete tu - klikni.
4. Vyparovač/regulátor - ľudovo tiež nazývaný splynovač. Je srdcom celého systému. Premieňa kvapalnú fázu LPG na plynnú a zabezpečuje konštantný tlak v palivovej lište LPG.
5. Vstrekovač LPG - toto je posledná, ale veľmi dôležitá mechanická časť ktorej úlohou je dopraviť (vstreknúť) palivo LPG do sacieho traktu motora, pred sacie ventily podobne, ako to robia benzínové vstrekovače. Delia sa na membránové a piestikové. Podrobnejší popis ich konštrukcie nájdete tu - klikni.
6. Riadiaca elektronika, kabeláž - slúži na obsluhu celého systému, jednotlivých bezpečnostných ventilov. Priamo spolupracuje s pôvodnou, benzínovou riadiacou jednotkou.
7. Prepínač paliva - slúži na voľbu paliva, ktoré sa bude dopravovať do spaľovacieho priestoru motora, v našom prípade - benzín / LPG. Toto zariadenie sa umiestňuje na palubnú dosku v operačnom dosahu vodiča. Zároveň v sebe združuje ukazovateľ stavu LPG v nádrži.
8. Filter plynnej fázy - jeho úlohou je zachytávať nečistoty, ktoré sa objavia v palive po odparení.
9. Potrubie LPG - dopravuje LPG z nádrže k regulátoru (ľudovo splynovaču).
10. Elektroventil plynu - je umiestnený v motorovom priestore a má za úlohu otvoriť a zavrieť potrubie LPG. Pri niektorých značkách LPG zariadení je súčasťou vyparovača/regulátora.
Existujú aj jednoduchšie systémy (so zmiešavačom, avšak vzhľadom k veľmi progresívne sa vyvíjajúcemu trhu s automobilmi sú práve systémy so sekvenčným
vstrekovaním dnes najpoužívanejšie. Naopak, najmodernejšie priamovstrekové motory, ktoré využívajú technológiu vstrekovania benzínu priamo do spaľovacieho priestoru motora je potrebné vybaviť iným, priamovstrekovým LPG zariadením - klikni. Konštrukciu majú spravidla veľmi podobnú, líšia sa spôsobom, akým riadiaca elektronika ovláda chod celého zariadenia.
Výrobcovia LPG zariadení neustále zdokonaľujú svoje produkty výsledkom čoho je zvyšovanie kvality, spoľahlivosti a bezpečnosti zariadení na prestavbu automobilov.
Otázka, s ktorou sme sa stretávali pomerne často. Súčasné systémy sú prepracované do takej miery, že pokles výkonu dnes už nieje žiadny. Výrobcovia LPG zariadení udávajú maximálny pokles výkonu o 3 až 4 %, to je však len v teoretickej rovine.
Pokles výkonu už bežný vodič nepostrehne. Ako dôkaz ponúkame skúšobnú jazdu na niektorom z našich vozidiel. Fabia 1,2 HTP 40 kW, VW Caddy 1,6 MPi 75 kW, prípadne VW Multivan 3,2 V6 173 kW. Sme presvedčení, že rozdiel v správaní motora nepostrehnete.
Samozrejme, že áno. A nieje to fráza, ale fakt. Súčasné moderné LPG systémy podliehajú prísnym atestáciám (homologačným skúškam), počas ktorých je kontrolovaná a overovaná kvalita a bezpečnosť.
Štatisticky je dokázané, že LPG je v porovnaní s benzínom bezpečnejšie. Ako reálny dôkaz si môžte pozrieť jedno z mnohých videí na tomto odkaze - klikni
Myslím, že viac vysvetľovať netreba...
Cena prestavby záleží na viacerých faktoroch. Hlavným je kategória vozidla (počet valcov, výkon motora), druhým
výber značky LPG zariadenia. Ako všade platí, že s kvalitou mierne rastie aj cena.
Prestavba bežného nepriamovstrekového motora (MPi) s kvalitným LPG zariadením dnes stojí od cca 1.050-1.590 € (platí pre najviac rozšírené, 3 a 4-valcové motory). Návratnosť investície sa
pohybuje niekde na rozhraní 18-27.000 km v závislosti na objeme motora a spôsobe jazdy.
Určite áno, je to jednoduché. Priamo u nás na predajni ponúkame možnosť vypracovania ponuky a poskytnutia montáže LPG na splátky. V dnešnej dobe je tento spôsob využívaný našimi zákazníkmi pomerne často.
1. Splátkový predaj Quatro. Podmienky a výpočet splátky si môžete pozrieť na tomto odkaze - klikni.
2. Splátkový predaj Home Credit
Navýšenie ani nepocítite, pretože zariadenie Vám prinesie úsporu v takej miere, že splátku hravo uhradíte z ušetrených eúr.
Bežné 4-valcové motory s nepriamym vstrekovaním (MPi) montujeme v rámci jedného pracovného dňa (7-8 hodín).
Prestavba 4-valcových motorov s priamym vstrekovaním trvá 2 dni.
Prestavba 5, 6 a 8-valcových motorov trvá obvykle 2 až 3 dni.
Prestavba obtiažnych vozidiel (napr. Porsche Cayenne TurboS, BMW 745i a iné) nám dá "zabrať" viac, môže trvať 3 a viac dní.
Dĺžku trvania prestavby vždy komunikujeme vopred.
Určite áno. Musia však byť splnené základné kritériá.
1. Motor musí byť v poriadku. Toto je dôležitá veta. Prestavať motor ktorý má problém už v benzínovej časti nieje vhodné. Veľmi dôležitý je stav zapaľovacích sviečok a zapaľovania. Článok na túto tému nájdete tu - klikni.
2. Odporúčame tankovať kvalitné LPG. Nedajte sa zlákať príliš nizkou cenou. Vtedy sa totiž môže stať, že si do auta natankujete LPG ktoré nieje "autoplyn", ale propán-bután určený na vykurovanie (je podstatne lacnejší). Spravidla obsahuje veľké množstvo nečistôt ale najmä často prekračuje povolené limity síry. A práve síra je zodpovedná za mnohé zničené motory. Viac na tému kvalita LPG si prečítajte tu - klikni.
3. Nejazdite s prázdnou benzínovou nádržou, ale ani s plnou. Každý vodič má tendenciu natankovať si benzín doplna, "veď čo ak...". Tu je potrebné vedieť, že benzín má tendenciu časom degradovať. Nemali by ste ho mať v nádrži dlhšie ako tri mesiace pretože sa z neho časom odparia tzv. "ľahko odpariteľné zložky". To môže mať za následok problémy so studeným štartom, v extrémnych prípadoch aj problém s jazdou na benzín. Na túto tému máme v našom blogu mnoho článkov, za všetky vyberám tento - klikni.
Odporúčame mať benzínovú nádrž naplnenú na cca 1/3-nu. Plnú si natankujte len pred plánovanou dlhšou trasou (dovolenka, dlhšia služobná alebo súkromná jazda) pre prípad absencie čerpacích staníc LPG. Nejazdite však ani s prázdnou nádržou aby ste si nepoškodili palivové čerpadlo v nádrži. Benzín ho totiž ochladzuje.
5. Aspoň 1x ročne si nechajte LPG zariadenie skontrolovať. Včasnou diagnostikou predídete možným komplikáciám.
Ak dodržíte týchto pár zásad budete s LPG spokojní.
Áno, prestavba je možná. LPG zariadenia pre tento typ motorov sa vyrábajú "na mieru" konkrétnej motorizácie. Z toho dôvodu je portfólio spracovaných a schválených prestavieb zatiaľ málinko menšie ako v prípade "klasického" motora s vstrekovaním
paliva do sacieho traktu (MPi). Dobrou správou je, že zoznam spracovaných motorizácií sa neustále rozrastá. V prípade záujmu o prestavbu tohto typu motora preto odporúčame preveriť si možnosti pred samotnou kúpou vozidla kliknutím na tento odkaz
Naša spoločnosť úspešne vykonáva prestavby priamovstrekových motorov so špičkovými LPG zariadeniami BRC a Prins, na požiadanie ponúkame aj zariadenia Tartarini, Stag, Lovato a iné. Skúsenosti našich zákazníkov s jazdou na LPG si môžete prečítať tu - klikni.
Viac dôležitých informácií o prestavbe priamovstrekových motorov ako aj zoznamy vozidiel a motorizácií, ktoré je možné prestavať na LPG nájdete tu - klikni.
V prípade akýchkoľvek otázok alebo záujmu o prestavbu tohto typu motora nám napíšte e-mail, radi Vám odpovieme.
Na trhu už existujú aj výrobcovia, ktorí ponúkajú možnosť prestavby dieselového motora na pohon plynom. Ide o "privstrekovanie" presnej
dávky LPG do sacieho potrubia pričom pôvodné palivo (nafta) je na základe vyhodnotenia riadiacou jednotkou vstrekované v menšom množstve
z čoho pramení úspora nafty (cca 20-35 %). Technologický pokrok aj v tomto odvetví napreduje a je reálny predpoklad, že sa postupne
zvýši výhodnosť prestavby aj dieselových motorov, nechajme sa prekvapiť čo nám výrobcovia ponúknu. Je však potrebné vedieť, že v
súčasnosti takúto prestavbu naša legislatíva neumožňuje nakoľko podľa medzinárodného predpisu EHK č.115 nieje možné prevádzkovať
motor na dve palivá súčasne (vyjadrenie Ministerstva dopravy). Na odstránení tejto legislatívnej bariéry sa pracuje, keď to bude možné budeme o tom informovať.
Budete príjemne prekvapení ako rýchlo sa Vám vie investícia vie vrátiť pokiaľ prejazdíte mesačne benzín za aspoň 70 €. Vypočítať si to môžete aj sami pomocou našej KALKULAČKY NÁVRATNOSTI - klikni