Montáž a servis LPG a CNG zariadení Zvolen

Blog

Vstrekovače LPG a ich konštrukcia

Vstrekovač LPG je kľúčovou a najdôležitejšou súčiastkou každého LPG zariadenia. Jeho primárnou úlohou je pripraviť a vstreknúť presnú dávku paliva do motora

A to nielen v správnom momente, o to sa stará riadiaca elektronika. Najdôležitejší je presný objem vstreknutého paliva. Od jeho presnosti priamo záleží správny chod Vášho motora v celom rozsahu otáčok, čo zároveň nepriamo ovplyvňuje aj jeho životnosť. Presná dávka paliva (v našom prípade LPG) priamo ovplyvňuje celkovú životnosť motora.  Najmä životnosť sacích a výfukových ventilov, piestnych krúžkov ale v neposlednom rade aj lambda-sondy a katalyzátora. Všetky tieto komponenty sú totiž závislé na správnom zložení (bohatosti) zmesi.

Nesprávne zloženie zmesi môže spôsobiť:

  • nadmerné vnútorné prehrievanie motora príliš vysokou teplotou horenia (najmä pri chudobnej zmesi).
  • zvýšenú tvorbu karbónu (v prípade vysokej "bohatosti" zmesi)

Spoľahlivosť a životnosť  vstrekovača LPG je daná najmä jeho konštrukciou. Nepriamo ju ovplyvňuje aj kvalita použitých materiálov a presnosť zostavenia pri jeho výrobe.
 
Z pohľadu konštrukcie sa delia vstrekovače na tzv. "membránové" a "piestikové".
V membránových vstrekovačoch otvára vstrekovač membrána, v piestikových piestik.

Membránové vstrekovače

Výrobcov, ktorí používajú tento typ vstrekovačov je mnoho. Za všetkých spomeniem najčastejšie používané značky, s ktorými sa v praxi stretávame.

V odborných kruhoch je ako "líder" v segmente výroby (nielen LPG) vstrekovačov jednoznačne považovaná Japonská firma Keihin.

Avšak kvôli vysokej cene vstrekovačov Keihin si mnohí výrobcovia LPG zariadení vyrábajú vstrekovače vlastné. A darí sa im to veľmi dobre.


Sú podstatne "rýchlejšie". Správnosť nastavenia zmesi (dávku) je s nimi možné riadiť oveľa presnejšie. Ich jadro (vnútorná pohyblivá časť) má totiž oveľa menšiu hmotnosť než v pri piestikových vstrekovačoch a majú kratší pracovný zdvih. Dokážu teda za kratší čas prepustiť oveľa väčšie množstvo plynu do motora. Kvôli nižšej hmotnosti pohyblivého jadra dokážu oveľa rýchlejšie "kmitať".
To ocenia najmä vysokootáčkové, alebo športovo ladené motory (najžiarivejším príkladom sú motory BMW), prípadne motory náročné na presnú dávku paliva (emisná trieda Euro 6 a vyššie).
Ďalšou výhodou membránových vstrekovačov je ich bezúdržbová prevádzka, ktorá je obvykle vyššia než 250.000 km. Počas našej praxe máme zaznamenaných niekoľko rekordov, medzi inými je Fabia 1,4 16V ktorá najazdila na membránových vstrekovačoch BRC viac než 800.000 km bez potreby servisu !

Sú náročné na precíznosť a presnosť výroby, čo nepriamo ovplyvňuje ich vyššiu cenu. A žiaľ, obvykle sa nedajú repasovať :-(
Ale zvyčajne ani žiadny servis nepotrebujú :-)

Rozpílený vstrekovač BRC

Rozpílený vstrekovač Landi Renzo

Piestikové vstrekovače

Piestikové vstrekovače majú jadro, ktoré vo vnútri vstrekovača "kmitá" čím otvára a zatvára prívod plynu do motora. Medzi jeho nevýhody patrí samotná hmotnosť kmitajúceho jadra ale aj jeho dráha, ktorú musí prekonať pri každom jednom zdvihu. Ďaľšou nevýhodou je potreba túto výšku zdvihu kontrolovať a nastavovať. Toto dokážete urobiť presne len pomocou indikátorových hodín (potrebná je presnosť na desatiny milimetra).
Naopak, v ich prospech hovorí veľmi nízka cena. Avšak či to je výhoda je otázne, pretože je potrebné vykonávať pravidelne ich údržbu. Obvyklý interval tohoto servisného úkonu je výrobcom stanovený po najazdení každých 30.000 kilometrov.
Piestikové vstrekovače sú teda konštrukčne jednoduchšie a sú vhodné do motorov s jednoduchšou konštrukciou. Všeobecne sú určené pre motory s nižšou emisnou triedou, spravidla vynikajúco pracujú v motoroch Euro 3, 4 a 5. Pre Euro 6 (a vyššou) je lepšie vybrať si vstrekovače membránové.

Malinkou, esteticky bezvýznamnou a z technického hľadiska takmer zanedbateľnou nevýhodou je ich mierne vyššia hlučnosť. Jednoducho ak máte dobrý a citlivý sluch budete ich počuť viac "klepkať" v rytme otáčok motora. Tento zvuk však nieje do jeho určitej, primeranej miery závadou. Pokiaľ sa Vám zdá, že Vaše vstrekovače "klepkajú" hlučnejšie než je primerané zájdite k nám, my Vám povieme, či je ich zvuk v poriadku. Naše "trénované" uši totiž rozpoznajú akúkoľvek anomáliu.

 

Pre aké vstrekovače je teda lepšie sa rozhodnúť ?

To záleží najmä na plánovanom počte najazdených kilometrov. Každý, kto vie počítať si ľahko vypočíta, že za vyššiu obstarávaciu cenu kvalitného LPG zariadenia s membránovými vstrekovačmi najazdí bez potreby servisu (opravy) aj niekoľkonásobne viac kilometrov. To v praxi znamená, že cena za servisné úkony prepočítaná na (napríklad) 120.000 km je pri drahších vstrekovačoch podstatne nižšia :-)

A nezabudnite !

Nech už máte vstrekovače ktorejkoľvek konštrukcie ublížiť (a výrazne skrátiť životnosť) im môže najmä nekvalitný plyn. Ako ?
Dočítate sa v našom článku  Na kvalite plynu záleží  !
 
 

Hľadať

No Internet Connection