Montáž a servis LPG a CNG zariadení Zvolen

Nádrže na LPG a CNG a ich výmena

Hodnotenie používateľov: 5 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívne
 

Nádrže určené pre pohon LPG a CNG. Ich životnosť a výmena. Ako správne identifikovať nádrž ?

Štítky na nádržiach LPG a ich legenda - na obrázkoch nájdete vysvetlivky, čo jednotlivé dáta na štítkoch znamenajú (pre zväčšenie kliknite na obrázok).

Ako postupovať keď potrebujete vymeniť nádrž ?

Prvý krok je správna identifikácia typu a rozmerov nádrže.
Keď potrebujete vymeniť nádrž a chcete sa u nás objednať na jej výmenu budeme sa Vás pýtať na presný typ, rozmery a objem nádrže.


Pomôžte nám prosím šetriť čas tým, že si údaje nájdete, zapíšete a nadiktujete nám ich pri objednávaní na výmenu. Ušetríte tým aj kopu svojho času :-)  

 

LPG nádrže

Najrozšírenejší spôsob umiestnenia nádrží LPG je miesto rezervného kolesa. Nádrže sú vyrábané v takých rozmeroch, aby čo najlepšie využili tento priestor. Týmto spôsobom nedôjde k zmenšeniu batožinového priestoru a takto montované nádrže poskytujú dostatočný objem. Rezervné koleso sa najčastejšie nahradí opravnou sadou.

Valcové LPG nádrže

Tento typ nádrže je zvolený pokiaľ je možné využiť časti batožinového priestoru alebo podvozku a je požadovaný väčší objem nádrže. Valcové nádrže sú často využívané napríklad pri montáži do pick-upov.

CNG nádrže

CNG nádrže sú vyrábané iba valcové a umiestnenie je:
-pri továrenských CNG v podvozku
-pri dodatočných prestavbách v batožinovom priestore

CNG sa skladuje v plynnom stave pod vysokým tlakom cca 220 barov. To samozrejme kladie veľké nároky na materiál používaný na výrobu nádrží. CNG nádrže sa preto vyrábajú z vysoko kvalitného oceľového plechu o min. hrúbke 8 mm alebo z ľahšieho, ale drahšieho kompozitu.

Napr. oceľová nádrž s objemom 70 l (360x900 mm) váži 70 kg a pojme 14 m3 CNG (cca 10 kg CNG).
Vozidlo s priemernou spotrebou 8 l benzínu/100 km by po prestavbe na 70 litrovú nádrž malo dojazd cca 125 km. Dojazd vozidiel prestavaných na LPG priamo výrobcom vozidla sa pohybuje priemerne okolo 500 km, v závislosti na celkovom objeme nádrží. Pre porovnateľný dojazd pri použití dodatočnej prestavby na CNG by bolo nutné použiť 3 nádrže, čo by viedlo k zaťaženiu všetkých komponentov zadnej nápravy.
Ceny CNG nádrží sa v závislosti od objemu a použitého materiálu pohybujú v násobkoch cien za LPG nádrže čo výrazne zvyšuje cenu prestavby vozidla na CNG.

Valcová CNG nádrž

CNG nádrže sú dostupné v niekoľkých prevedeniach.

  • Typ 1 je vyrobená iba z ocele. Nevýhodou je vyššia hmotnosť, výhodou nižšia cena.
  • Typ 2 sú nádrže vyrobené aj z ocele, ale nádrž je po obvode vystužená kompozitným materiálom a tým je ušetrených 25% hmotnosti, mierne vyššia cena.
  • Typ 3 sú nádrže, kedy ich škrupina je vyrobená z hliníkovej zliatiny a celý povrch je vystužený kompozitom. Tým dôjde k veľkému zníženiu hmotnosti pri zvýšení ceny.
  • Typ 4 sú nádrže s polyetylénovou škrupinou vystuženou kompozitom po celom povrchu. Tu tiež cena rastie priamo úmerne použitým technológiám.
  • Typ 5 sú nádrže vyrobené iba z kompozitného materiálu. Sú spomedzi všetkých najdrahšie.

Nádrže LPG a predpísaná maximálna životnosť

Nádrže LPG montované so súpravami alternatívneho pohonu do vozidiel majú predpísanú maximálnu životnosť 10 rokov od dátumu výroby nádrže (nie vozidla). V súčasnej dobe pri mnohých vozidlách dochádza k nutnosti výmeny nádrží LPG. Túto výmenu je možné vykonať jednoduchou výmenou valcovej nádrže za valcovú, alebo nádrže v priestore pre rezervu (toroidnú) za nádrž rovnakého prevedenia. Je však možné vykonať výmenu náhradou valcovej nádrže nádržou LPG do priestoru pre rezervné koleso alebo opačne. Výmenu vykonávame aj pri vozidlách z dovezených zo zahraničia.
Viac informácií o výmene nádrže LPG nájdete tu (klikni).

Pri vozidlách s predpokladom vyradenia z prevádzky kratším ako 10 rokov, je možné vykonať náhradu staršej nádrže s kratším ukončením životnosti.

Spoločnosť Hatiar, s.r.o. vykonáva všetky uvedené výmeny nádrží LPG vrátane vydania potrebnej dokumentácie a potvrdenia o výmene nádrže do príslušnej dokumentácie k vozidlu.
Po každej výmene nádrže je potrebné vykonať celkovú kotrolu tesnosti a celistvosti celého LPG zariadenia inštalovaného vo vozidle o čom dostáva prevádzkovateľ vozidla (vlastník) písomné potvrdenie pre potreby STK a EK.

Nádrže CNG a predpísaná maximálna životnosť

Životnosť CNG nádrží je obmedzená. Výrobca oceľovej nádrže uvádza spravidla 20 rokov od dátumu výroby (v niektorých prípadoch 15 rokov), kompozitné nádrže majú životnosť 30 rokov. Životnosť nádrže vždy stanovuje výrobca.
Technický stav Slovenská legislatíva predpisuje kontrolovať v 4-ročných intervaloch. Viac informácií o týchto inšpekciách nájdete tu (klikni).

Spoločnosť Hatiar, s.r.o. vykonáva všetky uvedené výmeny nádrží CNG vrátane zanesenia do príslušnej dokumentácie k vozidlu. Realizujeme komplexný servis CNG.

 

Množstvo plynu v LPG nádrži

Digitálny ukazovateľ hladiny


Bezkontaktné ultrazvukové meranie hladiny určené pre nádrže LPG osobných automobilov a LPG nádrží v obytných automobiloch.

Veríme, že bol článok pre Vás užitočný a v prípade, že sa k nám budete chcieť objednať na výmenu ľahko sa zorientujete v jej správnej identifikácii. 

Diskusiu k téme nájdete na našom Facebooku-klikni

 

.

Hľadať

No Internet Connection