Montáž a servis LPG a CNG zariadení Zvolen

Kde natankujem LPG a CNG?

Kvalita plynu...

Niektorí obchodníci s LPG s vidinou rýchleho zisku zarábajú na nekvalitnom LPG.. Na trh sa dostávajú výrobky z rafinérií, ktoré nie sú primárne určené ako palivo do motorových vozidiel. Jedná sa o takzvaný rafinát - plynnú zmes, ktorá má na rozdiel od LPG (zmes propán-butánu) vyšší podiel butánu a zvlášť buténu. Tieto výrobky sú bežne dostupné na trhu a rafinérie je predávajú napríklad pre ďalšiu chemickú výrobu. Keďže tieto výrobky majú nižšiu cenu ako, normálne LPG, sú atraktívne pre niektoré špekulantov. Niekedy ani predajca na čerpacej stanici nemusí vedieť, akú kvalitu vlastne preberá, ale ak niekto kupuje LPG za veľmi nízku cenu, tak to má vždy nejaký háčik.

Závady v kvalite plynu

Najčastejšie závadou je nižšie oktánové číslo (tj OČMM menšie ako 89). To je spôsobené práve vysokým obsahom rafinátu. Nízke oktánové číslo vedie k nepravidelnému chodu motora. Ďalším častým nedostatkom, s ktorým sa môžu zákazníci u LPG stretnúť, je vysoký obsah síry. Podiel síry v LPG si seriózne firmy zvlášť starostlivo kontrolujú, pretože vysoký obsah síry môže viesť, okrem zhoršovania emisií zo spaľovania, tiež k naleptaniu komponentov palivového systému a poškodeniu funkčných častí reduktora a membrán reduktora.

Dôsledky predaja nekvalitného LPG

Zlá kvalita LPG všeobecne spôsobí vyššiu spotrebu paliva. Ak sa motoru nedostáva požadovaného výkonu z paliva, tak si jednoducho vezme viac paliva. Tým sa zvýši spotreba a zníži sa dojazd vozidla. V prípade načerpanie závadného LPG hrozia ale aj vážnejšie dôsledky - poškodenie automobilu. Mechanickými časticami môže dôjsť k poškodeniu ventilov a ventilových sediel, prípadne aj katalyzátora. Ten sa môže poškodiť aj spaľovaním oleja obsiahnutého v LPG. V prípade režimu jazdy v takzvanej chudobnej zmesi môže dôjsť k zalepeniu, upchatiu LPG sústavy.

Kde natankujem LPG a CNG?

Aplikácia pre majiteľov telefónov s operačným systémom Android: myLPG - zoznam čerpacích staníc LPG tam, kde práve ste online v mobile.

Aplikáciu nájdete na tomto odkaze - klikni

Popis aplikácie:

Táto mobilná aplikácia Vám pomôže nájsť plniace stanice LPG po celej Európe a ďalších kontinentoch. Ide pravdepodobne o najväčšiu živú databázu 45.000 + LPG staníc, ktorá je neustále aktualizovaná s pomocou návštevníkov portálu myLPG.eu a samotných palivových spoločností.

Aktuálna verzia aplikácie ponúka:

  • mapa umiestnení staníc LPG
  • zoznam najbližších staníc LPG


Každá stanica ponúka základné informácie o stanici, ak sú k dispozícii

  • cena LPG (pridané užívateľmi alebo benzínovými spoločnosťami)
  • potvrdenia (koľkokrát používatelia potvrdili, že má LPG a kedy to bolo naposledy)
  • názov
  • adresa
  • súradnice (pomocou tlačidla na ich skopírovanie do schránky)
  • tlačidlo na odoslanie súradníc vašej obľúbenej satelitnej aplikácii


Pokiaľ chcete využiť plný potenciál aplikácie je potrebné, ak povolíte použitie umiestnenia zariadenia. Potom aplikácia zobrazí vašu polohu, pokiaľ ide o umiestnenie staníc, a zobrazí zoznam najbližších staníc od vašej aktuálnej polohy. Databáza sa sťahuje z portálu myLPG.eu vždy, keď kliknete na tlačidlo "Aktualizovať".

Portál myLPG.eu začal v roku 2011 s miernym pokrytím niektorých krajín v Európe. Odvtedy portál rástol a v roku 2018 ho navštívilo viac ako 1 milión návštev.
Návštevníci využívajú portál na vyhľadávanie staníc LPG, plánovanie trasy, zobrazenie aktuálnych cien LPG, sieť servisov LPG a mnoho iných užitočných informácií.

 

Samozrejme nezabúdame ani na majiteľov áut s CNG pohonom. Aplikáciu pre operačný systém Android nájdete na tomto odkaze - klikni

Popis aplikácie:

Prehľad čerpacích staníc CNG spoločnosti Pražská Plynárenská a.s. Aplikácia vás navedie k najbližšej čerpacej stanici. K dispozícii je aj kompletný zoznam a mapa všetkých CNG staníc v Európe.

 

Hľadať

No Internet Connection