Montáž a servis LPG a CNG zariadení Zvolen

Blog

Nádrže LPG z pohľadu konštrukcie

Hodnotenie používateľov: 5 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívne
 

Nádrže LPG sa delia na niekoľko základných typov. Z pohľadu tvaru, veľkosti, konštrukcie a príslušenstva. Týmto článkom Vám chceme ukázať aké LPG nádrže sa používajú (aj) v prípade potreby výmeny po expirácii tej Vašej po 10-tich rokoch používania.

V prípade, že potrebujete vymeniť nádrž sme Vám k dispozícii. Aby sme však predišli nedorozumeniam veľmi nám pomôžete, keď nám budete vedieť už pri spoločnom hľadaní termínu povedať, presne akú nádrž máte.
Nieje nič jednoduchšie ako sa to dozvedieť, pokúsime sa Vám s tým pomôčť v tychto článkoch.

Takže ako prvé potrebujeme vedieť TVAR nádrže, a jej rozmery...

Tvar nádrže.

Najčastejšie sa vo vozidlách používajú nádrže diskové (odborne „toroidné“), ktoré sa montujú obvykle na miesto rezervného kolesa. Tieto sa ešte delia na tzv. „vnútorné“ (pre použitie vo vnútri vozidla, obvykle v priestore pre rezervu) a „vonkajšie“, tieto sa montujú odspodu vozidla keď má auto rezervné koleso umiestnené zospodu.

valcové (odborne „cylindrické“), ktoré sa montujú v prípadoch, keď nieje priestor pre montáž diskovej nádrže, prípadne keď zákazník požaduje väčší objem kvôli vyššiemu dojazdu na LPG

To je základné rozdelenie nádrží podľa ich tvaru.
Samozrejme je to základné delenie podľa konštrukcie. Vyrábajú sa nádrže v rôznych priemeroch a výškach (pri valcových dľžkach) tak, aby čo najlepšie využili dostupný priestor vo vozidle. Existuje mnoho rozmerových kombinácií a je možné vybrať si nádrž presne „na mieru“ konkrétneho vozidla.
Existujú potom ešte menej rozšírené nádrže špeciálnych tvarov a konštrukcií. Napríklad zdvojené, pre zabezpečenie veľkého objemu rozložený na väčšiu plochu, prípadne špeciálne nádrže (skôr nádržky) napríklad vo veľkosti motocyklovej prilby používané najmä v Taliansku pre pohon motocyklov. Tieto sa však u nás bežne nepoužívajú. Svojpomocné úpravy nádrží a zasahovanie do ich konštrukcie nieje dovolené.

Rozmery nádrže.

Tie nájdete veľmi ľahko priamo na štítku, ktorý má každá nádrž na sebe navarený. Toroidné vnútorné nádrže LPG (v kufri na mieste rezervy) majú tieto údaje vyrazené v strede nádrže. Tam sa dostanete po odskrutkovaní dvoch skrutiek, ktorými je prichytený kryt.
Nebojte sa ho sňať, tam ešte nieje tlak ani plyn :-)

A ako sa vyznať v údajoch na štítkoch ? Tie najčastejšie používané štítky nájdete keď kliknete sem 

Rozdelenie nádrží podľa vyhotovenia.

Tu je na výber trochu viac možností, delia sa podľa krajiny použitia.

 • nádrže "Talianskeho" typu. Na Slovensku a všeobecne, v strednej Európe je to najpoužívanejší typ.
  Takáto nádrž má jeden spoločný konštrukčný prvok. Tým je otvor, do ktorého sa montuje príslušenstvo. Týmto otvorom sa nádrž plní a zároveň sa z nej odoberá plyn.
  Pri tomto type nádrže je otvor len jeden. Do neho sa namontuje takzvaný „Multiventil“, ľudovo plavák. Je to zariadenie, ktoré zabezpečuje všetky potrebné precovné a bezpečnostné funkcie.

Multiventil obsahuje:

 • vstupný (plniaci) ventil LPG s jednosmerným (spätným) ventilom pre prípad technickej závady (odtrhnutia prívodnej rúrky, nehody vozidla...)
 • plavák, ktorý zabezpečuje kontrolu stupňa naplnenia nádrže
 • ukazovateľ hladiny
 • bezpečnostný pretlakový ventil (pre prípad nárastu tlaku vnútri nádrže)
 • tepelná poistka (pre prípad požiaru vozidla)
 • elektroventil. Samočinný elektricky ovládaný uzáver nádrže ju zatvorí, keď nieje plyn odoberaný (parkovanie vozidla, jazda na benzín, nehoda vozidla...)
 • výstupný nadprietokový ventil. Samočinne sa uzavrie, ak odber plynu z nádrže prekročí 6 litrov za sekundu. Napríklad v prípade náhodného pretrhnutí vedenia LPG pod vozidlom, nehody a pod.

Čiže pri nádržiach Talianskeho typu sú všetky tieto funkcie zabezpečené jedným multiventilom, ktorý je namontovaný v jednom montážnom otvore. S výnimkou nádrží, ktoré sú montované zvonku vozidla všetky multiventily MUSIA byť hermeticky uzavreté pre prípad náhodného úniku a odvetrané mimo vnútorné priestory vozidla.

Diskové nádrže sa ešte delia na:

-vnútorné, pre použitie vo vnútri vozidla

-vonkajšie, namontované zospodu vozidla

 • nádrže Holandského typu. Používajú sa najmä v Holandsku, Švédsku a priľahlých severských krajinách. Najčastejšie sa s nimi stretnete na dovezených vozidlách z týchto krajín.
  Rozoznáte ich veľmi jednoducho. Nemajú len jeden konštrukčný otvor, ale viac. Nepoužívajú totiž jeden spoločný multiventil, ale každý bezpečnostný prvok z vyššie uvedených je samostatný diel namontovaný v samostatnom otvore. Navyše musia byť (kvôli plynotesnej schránke) zakryté, obvykle pozdľžnym hliníkovým krytom.

 

 

Nádrže Holandského typu sú drahšie, bezpečnostné prvky v nich použité tiež. Z týchto dôvodov je pri pri výmene nádrže po jej expirácii (10 rokov) alebo podstatnom servise najlepším riešením vymeniť Holandskú nádrž za nádrž Talianskeho typu.

 • nádrže Vialle. Holandská firma Vialle používala do konca roku 2019 špeciálne nádrže, vyrábané presne „na mieru“ tohto unikátneho zariadenia. Vnútri nádrže je namontované (okrem už spomínaného multiventilu) navyše ešte špeciálne elektrické čerpadlo na LPG. Jeho tvar a veľkosť neumožňovala namontovať (vmestiť) ho do bežne používaných nádrží, preto si firma Vialle skonštruovala úplne odlišnú nádrž, so značne väčším montážnym otvorom.
  O špecifikách a odlišnostiach tohto vynikajúceho zariadenia nájdete viac informácií v tomto článku -klikni

Takéto nádrže sa pre prípad potrebnej výmeny takmer vždy objednávajú presne „na mieru“ vozidla a použitého multiventilu. Na Slovensku takéto nádrže bežne niesú skladom (kvôli ich expiračnej dobe 10 rokov od dátumu výroby). Dodacia doba je 2-5 tyzdňov od objednania.

Životnosť LPG nádrže

Životnosť (použiteľnosť) LPG nádrže vo vozidle stanovuje výrobca nádrže. Z dôvodu zachovania bezpečnosti je to 10 rokov od dátumu jej výroby. Po tomto termíne je potrebná jej výmena. Odporúčam Vám skontrolovať si dátum, kedy bude výmena potrebná a pripraviť sa na ňu s dostatočným predstihom. O povinnosti vymeniť nádrž po jej expirácii píšem v tomto článku - klikni.

Nádrže Talianskeho typu máme skladom takmer všetky rozmery a výmenu Vám vieme zrealizovať takmer na počkanie. Ak však máte nádrž Holandského typu, prípadne nádrž Vialle pripravte sa na jej výmenu včas. Kontaktujte nás s predstihom tak, aby bol dostatok času na zabezpečenie všetkých potrebných komponentov.
Aby sme Vám vedeli podať informáciu o dostupnosti nádrže, ktorú máte namontovanú nám najviac pomôžete tak, že nám pošlete fotografiu štítku z nádrže, kde sú vyrazené všetky potrebné identifikačné údaje. Vyrazené sú na každej jednej nádrži, bez výnimky. Neexistuje nádrž, ktorá tieto údaje na sebe vyrazené nemá. Buď na nej nájdete štítok na ktorom sú, alebo (v prípade vnútornej diskovej nádrže) sú vyrazené na ploche v strede nádrže, pod krytom. Sú tam všetky potrebné údaje a my Vám budeme vedieť na počkanie overiť dostupnosť presne takej nádrže, akú potrebujete.

Štítky na nádržiach LPG vyzerajú takto:
Keď sa jedná o nádrž POD vozidlom tak po rokoch vyzerá takto...

...a pokiaľ je to vnútorná nádrž tak vyzerá takto.
Tento obrázok je zároveň "ťahák" pre zákazníkov, ktorí si potrebujú objednať nádrž pre Holandské zariadenie Vialle.
Pre správne objednanie potrebujeme celý štítok, prípadne údaje, na ktoré ukazuje prst 

Toto je teda základné zhrnutie informácií o najviac používaných typoch LPG nádrží. Odporúčam prečítať si ho najmä v prípade, že Vás v dohľadnej dobe čaká výmena nádrže a máte nádrž, ktorú je potrebné objednávať. Vyhnete sa tak časovému stresu ktorým sa stretávame pomerne často.

Diskusiu k téme nájdete na našom Facebooku-klikni

 

.

Hľadať

No Internet Connection