Montáž a servis LPG a CNG zariadení Zvolen

Blog

Mýty a fakty o LPG, ktoré by ste mali vedieť. Časť 4

Hodnotenie používateľov: 5 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívne
 

Vedeli ste odpovede na všetky doterajšie otázky? Dozvedeli ste sa niečo nové? Posledný zo série článkov, ktoré sme pre Vás pripravili s Topspeed

Verte, že téma LPG je neskutočne bohatá a prinášame vám len základnú problematiku. Dnes si odpovieme na 8 často kladených otázok, ak o LPG uvažujete, alebo máte nejaký problém. 

Aj niektoré nečakané závady si viete na LPG opraviť svojpomocne. 

 

Kde môže byť umiestnené tankovanie plynu?

Možnosti sú v podstate 2. Skryté a odhalené riešenie. V niektorých krajinách je povinné mať tankovací nápust umiestnený viditeľne. U nás preferujeme odhalené riešenie, je to praktickejšie. Plniace hrdlo umiestnime do nárazníka a nie do blatníka (videl som pár takto namontovaných splyňovačov aj u nás). Predídete tak znehodnoteniu plechovej a často ťažšie opraviteľnej časti. Ak sa rozhodnete pre skryté riešenie, napr. v mieste klasického hrdla benzínovej nádrže nieje problém vyhovieť Vám. Samozrejme, ak je to technicky možné.

Ukazovateľ stavu plynu hlási stále rovnakú hodnotu

Veľa montáži LPG má problémy s plavákom. Jednoducho neukazuje presne. Hoci máte polku nádrže, merač ukazuje, že máte prázdnu alebo plnú. Dá sa to riešiť? Áno, ale aj po opätovnom nastavení LPG ukazovateľ nemusí ukazovať presne. Väčšina majiteľov si preto počíta dojazd a jazdí podľa neho.

Mám prázdnu nádrž a nemôžem natankovať

Aj toto je celkom bežný jav na starších splyňovačoch. Problém je v tom, že ostane zaseknutý plavák v hornej polohe. Čo vtedy? Odporúčam navštíviť servis. Pre tých, ktorí sa neboja, môžu zobrať gumené kladivo (alebo kladivo a drevenú dosku) a párkrát poriadne buchnúť po nádrži v mieste plaváka. To však skúšajte len na vlastnú zodpovednosť.

Ako viem, že mám natankované doplna?

Jednoducho. Výdajný stojan začne tlačiť plyn výrazne pomalšie až sa nakoniec zastaví a od nádrže sa zvyčajne ozve nepríjemný zvuk hlasného praskania.

Čo ak dôjde plyn?

Systém sa automaticky prepne na benzín. Upozorní vás na to zvuková signalizácia, ktorú zvyčajne musíte vypnúť prepínačom.

Koľko litrov paliva zmestím do nádrže?

Záleží na nádrži. Nikdy však nezmestíte plný deklarovaný (tzv. "vodný") objem. Prečo? Jedným z dôvodov je aj bezpečnosť. Ak máte 60-litrovú nádrž, tak do nej zmestíte povedzme cca 48 - 49 litrov.

LPG a prepĺňanie + chip

Počul som názor, že LPG si nerozumie s prepĺňaním. Omyl. Ide to v pohode odladiť. Ak ale plánujete do budúcna zvýšenie výkonu, žiadajte si namontovať dimenzované komponenty určené pre vyšší výkon.

Má auto na LPG nižší výkon?

V podstate môžeme vo všeobecnosti tvrdiť, že auto na LPG ide slabšie a má nižší výkon. Rozdiel je pri dobrom naladení len pár koníkov, ktoré zvyčajne naozaj nepocítite. Na strane druhej, palivové mapy LPG vedia dielne upraviť, a teda LPG má potenciál aj pri zvyšovaní výkonu.

A nezabudnite!
Návratnosť investície do prestavby Vášho auta na LPG je rýchlejšia než si myslíte! Vypočítajte si ju sami na našej  KALKULAČKE NÁVRATNOSTI

Diskusiu k téme nájdete na našom Facebooku-klikni 

Pre návrat na článok 3 kliknite sem

Článok vznikol v spolupráci s Topspeed

Hľadať

No Internet Connection