Kúpa jazdeného auta s LPG. | www.hatiar.eu - Montáž LPG zariadení do osobných motorových vozidiel.
Hviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne
 
Chcete kupit auto s LPG ?

Plánujete kúpiť auto s LPG ?

Veľa motoristov, ktorí majú záujem o lacné jazdenie uvažuje nad možnosťou kúpy auta s už namontovaným LPG.

V tomto článku Vám chceme odovzdať niekoľko našich skúseností, na čo si pri kúpe dať pozor.

-ako prvé si skontrolujte v technickom preukaze, či je LPG zariadnie riadne zapísané.
Nájdete to v kolonke "typ paliva". Bez zapísaného LPG je vozidlo podľa zákona 106/2018 Z.z. technicky nespôsobilé na premávku na pozemných komunikáciách.

-pokiaľ bola montáž LPG vykonaná na Slovensku budete pri každej Emisnej kontrole potrebovať originál "Protokolu o montáži". Tento si nezabudnite od predávajúceho vyžiadať, bez neho budete mať o starosť viac. Vystavenie Opisu je síce možné, ale bude Vás to stáť čas a trocha peňazí. S požiadavkou na vystavenie opisu nás oslovuje stále viac a viac zákazníkov.
Overenie je veľmi jednoduché. Stačí zadať VIN číslo vozidla do okienka "Overenie montáže" na tomto odkaze https://www.datagas.sk 
Nájdete tam značku splynovača ako aj pracovisko, ktoré montáž vykonalo. Poznámka: systém eviduje len montáže vykonané na území SR len po r.2006, neeviduje montáže vykonané mimo územia SR  (pri dovezených vozidlách zo zahraničia. Pri dovezených vozidlách zo zahraničia sa protokol o montáži nevyžaduje.

-každé vozidlo s LPG/CNG pohonom musí byť povinne označené nálepkou LPG. Pokiaľ nálepku nemá hrozí pokuta 60 €.

-pri každej montáži vystavujeme "Návod na obsluhu LPG zariadenia" a záručný list. Doň sa zapisujú servisné prehliadky a každá podstatná oprava. Skontrolujte si či bola zariadeniu venovaná náležitá starostlivosť.

-venujte pozornosť značke namontovaného splynovača. Niektoré značky alebo modely LPG zariadení už nemajú technickú podporu v zmysle dodávok náhradných dielov. V takých prípadoch je prípadná oprava značne obtiažna a drahá, ojedinele aj nemožná. Vtedy pomôže len výmena splynovača. Snažte sa takejto situácii vyhnúť.

-pri vozidlách dovezených zo zahraničia sa často stáva, že je vo vozidle namontované zariadenie, ktoré nemá na Slovensku technickú podporu. Zistite značku splynovača a spojte sa s niektorou montážnou dielňou, ktorá Vám ochotne podá informáciu o možnostiach servisu danej značky.

-celkový stav splynovača je rovnako dôležitý. Podobne ako stav motora, karosérie. Doporučujem dať si v prípade kúpy zariadenie dôkladne skontrolovať, budete vedieť na čom ste. Najlepšie ešte pred kúpou.

-overte si životnosť nádrže LPG. Nesmie byť staršia ako 10 rokov od dátumu jej výroby (nie od dátumu montáže). Po 10-tich rokov je nutná jej výmena ktorá tiež niečo stojí.

-pozrite sa pod kapotu. Pokiaľ montáž vykonal odborník malo by to aj tak vyzerať. Ak nájdete pod kapotou chaos káblov a hadíc spozornite, o niečom to vypovedá.

-kvalitné zariadenie má pri adekvátnej starostlivosti veľmi dlhú životnosť a môže ešte dlho poslúžiť. Zanedbaná starostlivosť oň sa naopak môže vypomstiť až do takej miery, že ovplyvní tecnický stav motora natoľko, že budete nútení investovať ďaľšie prostiedky na opravu.

Podčiarknuté a zhrnuté. Buďte pri kúpe auta s plynom obozretní a opatrní, oplatí sa Vám to. Nekupujte nič, čo nieje v poriadku, predídete problémom. Riaďte sa "šiestym zmyslom". ak sa Vám čokoľvek nepozdáva radšej hľadajte ďalej aby ste si nekúpili problém.

S kontrolou plynového zariadenia Vám radi pomôžeme aj u nás, pokojne nás kontaktujte.

P.S. Ak máte akékoľvek postrehy a skúsenosti napíšte nám, radi do článku doplníme a podelíme sa s nimi aby sme pomohli ostatným.