Kúpa jazdeného auta s LPG. | www.hatiar.eu - Montáž LPG zariadení do osobných motorových vozidiel.

Hodnotenie používateľov: 5 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívne
 
Chcete kupit auto s LPG ?

Hľadáte SPOĽAHLIVÉ a BEZPEČNÉ auto na LPG/CNG ?
S nami na to máte.

V tomto článku Vám chceme odovzdať niekoľko našich skúseností, na čo si pri kúpe auta s plynovým pohonom dať pozor.

 -ako prvé si skontrolujte v technickom preukaze, či je LPG zariadnie riadne zapísané.

Nájdete to v kolonke "typ paliva". Bez zapísaného LPG je vozidlo podľa zákona 106/2018 Z.z. technicky nespôsobilé na premávku na pozemných komunikáciách.
-nemenej podstaný je stav najazdených kilometrov. Tento údaj si viete ORIENTAČNE preveriť na stránkach technickej služby pracovísk Emisnej kontroly, graf by nemal mat žiadný výkyv smerom nadol. Pokiaľ má niekto so stavom tachometra manipuloval. Ak má graf výkyvy auto nedoporučujem kupovať. Link na overenie stavu tachometra tu

-pokiaľ bola montáž LPG vykonaná na Slovensku budete pri každej Emisnej kontrole potrebovať originál "Protokolu o montáži". Tento si nezabudnite od predávajúceho vyžiadať, bez neho budete mať o starosť viac. Vystavenie Opisu je síce možné, ale bude Vás to stáť čas a trocha peňazí. S požiadavkou na vystavenie opisu nás oslovuje stále viac a viac zákazníkov.
Overenie je veľmi jednoduché. Stačí zadať VIN číslo vozidla do okienka "Overenie montáže" na tomto odkaze https://www.datagas.sk 
Nájdete tam značku splynovača ako aj pracovisko, ktoré montáž vykonalo. Poznámka: systém eviduje len montáže vykonané na území SR len po r.2006, neeviduje montáže vykonané mimo územia SR  (pri dovezených vozidlách zo zahraničia. Pri dovezených vozidlách zo zahraničia sa protokol o montáži nevyžaduje.

-každé vozidlo s LPG/CNG pohonom musí byť povinne označené nálepkou LPG. Pokiaľ nálepku nemá hrozí pokuta 60 €.

-pri každej montáži vystavujeme "Návod na obsluhu LPG zariadenia" a záručný list. Doň sa zapisujú servisné prehliadky a každá podstatná oprava. Skontrolujte si či bola zariadeniu venovaná náležitá starostlivosť.

-venujte pozornosť značke namontovaného splynovača. Niektoré značky alebo modely LPG zariadení už nemajú technickú podporu v zmysle dodávok náhradných dielov. V takých prípadoch je prípadná oprava značne obtiažna a drahá, ojedinele aj nemožná. Vtedy pomôže len výmena splynovača. Snažte sa takejto situácii vyhnúť.

-pri vozidlách dovezených zo zahraničia sa často stáva, že je vo vozidle namontované zariadenie, ktoré nemá na Slovensku technickú podporu. Zistite značku splynovača a spojte sa s niektorou montážnou dielňou, ktorá Vám ochotne podá informáciu o možnostiach servisu danej značky.

-celkový stav splynovača je rovnako dôležitý. Podobne ako stav motora, karosérie. Doporučujem dať si v prípade kúpy zariadenie dôkladne skontrolovať, budete vedieť na čom ste. Najlepšie ešte pred kúpou.

-overte si životnosť nádrže LPG. Nesmie byť staršia ako 10 rokov od dátumu jej výroby (nie od dátumu montáže). Po 10-tich rokov je nutná jej výmena ktorá tiež niečo stojí.

-pozrite sa pod kapotu. Pokiaľ montáž vykonal odborník malo by to aj tak vyzerať. Ak nájdete pod kapotou chaos káblov a hadíc spozornite, o niečom to vypovedá.

-kvalitné zariadenie má pri adekvátnej starostlivosti veľmi dlhú životnosť a môže ešte dlho poslúžiť. Zanedbaná starostlivosť oň sa naopak môže vypomstiť až do takej miery, že ovplyvní tecnický stav motora natoľko, že budete nútení investovať ďaľšie prostiedky na opravu.

Podčiarknuté a zhrnuté. Buďte pri kúpe auta s plynom obozretní a opatrní, oplatí sa Vám to. Nekupujte nič, čo nieje v poriadku, predídete problémom. Riaďte sa "šiestym zmyslom". ak sa Vám čokoľvek nepozdáva radšej hľadajte ďalej aby ste si nekúpili problém.

S kontrolou plynového zariadenia Vám radi pomôžeme aj u nás, pokojne nás kontaktujte.

P.S. Ak máte akékoľvek postrehy a skúsenosti napíšte nám, radi do článku doplníme a podelíme sa s nimi aby sme pomohli ostatným.