Montáž a servis LPG a CNG zariadení Zvolen

Blog

Kúpa jazdeného auta s LPG.

Tento článok sa netýka tých, ktorí kúpili dobre. Zámerom tohto článku je pomôcť tým, ktorí uvažujú nad kúpou auta s LPG a chcú tiež dobre kúpiť...

V tomto článku Vám chceme odovzdať niekoľko našich skúseností. Dočítate sa v ňom, na čo je dobré si pri kúpe dať pozor tak, aby ste toto rozhodnutie neskôr neoľutovali.

 1. ako prvé si skontrolujte v technickom preukaze, či je LPG zariadenie riadne zapísané.
  Nájdete to v kolónke "typ paliva".
  Bez zapísaného LPG je vozidlo podľa zákona 106/2018 Z.z. (zákon o premávke vozidiel na pozemných komunikáciách)
  technicky nespôsobilé na jazdu ("premávku na pozemných komunikáciách").

 2. pokiaľ bola prestavba na LPG vykonaná na Slovensku budete pri každej Emisnej kontrole a STK potrebovať originál "Protokolu o montáži" (Tlačivo formátu A4 so žltým pásom v hornej polovici).
  Tento si nezabudnite od predávajúceho vyžiadať, bez neho budete mať o starosť viac. Vystavenie Opisu protokolu je síce možné, ale bude Vás to zbytočne stáť čas a trocha peňazí.
  S požiadavkou na vystavenie opisu Protokolu nás oslovuje veľmi často mnoho zákazníkov. Málokto však vie, že Opis (kópiu) Protokolu môže vyhotoviť len to pracovisko, ktoré vykonalo prestavbu daného vozidla.

  Po zadaní VIN-čísla vozidla tam nájdete pracovisko, ktoré prestavbu vykonalo ako aj značku namontovaného LPG zariadenia.
  Poznámka: systém eviduje len montáže vykonané na území SR len po r.2006. Systém neeviduje staršie montáže a montáže vykonané mimo územia SR.
  Máte staršie auto s namontovaným LPG a nemáte Protokol ? Kontaktujte nás...
  Dôležité !
  Pri dovezených vozidlách zo zahraničia už s namontovaným LPG sa protokol o montáži nevyžaduje.

 3. každé vozidlo s LPG (alebo CNG) pohonom musí byť povinne označené nálepkou LPG (CNG). Pokiaľ nálepku nemáte hrozí pokuta 60 €.

 4. pri každej montáži vystavujeme "Návod na obsluhu LPG zariadenia", jeho súčasťou je záručný list. Zapisujú sa doň servisné prehliadky a každá podstatná oprava (aj výmena filtrov LPG).
  Skontrolujte si či bola LPG zariadeniu venovaná náležitá starostlivosť.

 5. venujte pozornosť značke namontovaného splynovača. Niektoré značky alebo modely LPG zariadení už nemajú technickú podporu v zmysle dodávok náhradných dielov. V takých prípadoch je prípadná oprava značne obtiažna a drahá, ojedinele aj nemožná. Vtedy pomôže len výmena splynovača. Snažte sa takejto situácii vyhnúť.
  To isté platí pri vozidlách dovezených zo zahraničia.
  Ak si kúpite auto s namontovaným zariadením, ktoré nemá na Slovensku technickú podporu môžte si kúpiť problém. Lepšie riešenie je vopred si zistiť značku splynovača a spojiť sa s nami. Radi Vám podáme informáciu o možnostiach servisu danej značky. Spomedzi nepodporovaných zariadení k nám najčastejšie zákazníci chodia so zariadeniami značiek BIGAS, ICOM, E-Gas, UNIGAS a podobnými.


  Myslite na to, že zariadenie, ktoré nikdy nepotrebuje servis ešte nebolo vyrobené.

 6. Pri dovezených vozidlách zo zahraničia sa niekedy stretávame s uzamknutými riadiacimi jednotkami LPG. Vtedy môže byť problém vykonať riadnu diagnostiku a servis Vášho LPG zariadenia. Myslite na to pri kúpe vozidla. O vozidlách so zamknutými riadiacimi jednotkami LPG v podstate platí to isté, čo pri vozidlách s "továrenským" LPG. Píšeme o tom v tomto článku-klikni

 7. celkový stav splynovača je rovnako dôležitý. Podobne ako stav motora, karosérie. Doporučujem dať si v prípade kúpy zariadenie dôkladne skontrolovať, budete vedieť na čom ste. Najlepšie ešte pred kúpou.

 8. overte si životnosť nádrže LPG. Nesmie byť staršia ako 10 rokov od dátumu jej výroby (nie od dátumu montáže). Po 10-tich rokov je nutná jej výmena ktorá tiež niečo stojí.
  Viac informácií o výmene nádrže LPG nájdete tu-klikni.

 9. pozrite sa pod kapotu. Pokiaľ montáž vykonal odborník malo by to aj tak vyzerať. Ak nájdete pod kapotou chaos a spleť káblov a hadíc spozornite, o niečom to vypovedá. Pokiaľ LPG zariadenie nevyzerá dobre už na pohľad je vysoké riziko, že tak ako zle vyzerá tak zle bude aj fungovať. S podobnými prípadmi sa bohužiaľ stretávame až príliš často.

 10. kvalitné zariadenie má pri adekvátnej starostlivosti veľmi dlhú životnosť a môže ešte veľmi dlho poslúžiť. Tak to obvykle býva pri zariadeniach, ktoré montoval a servisoval odborník. Nekvalifikovane prevedená montáž LPG a zanedbaná starostlivosť oň sa naopak môže vypomstiť až do takej miery, že ovplyvní technický stav motora natoľko, že budete nútení investovať ďalšie prostriedky na jeho opravu.S kontrolou plynového zariadenia Vám radi pomôžeme aj u nás, pokojne nás kontaktujte.

P.S. Nezabudnite pri kúpe na podstatnú vec. Overenie vozidla. Z pohľadu najazdených kilometrov a tiež či vozidlo nebolo havarované.  Pre viac informácií klikni

Diskusia k téme na našom Facebooku-klikni

Prajeme Vám šťastnú ruku pri výbere vozidla a veľa šťastných a lacných kilometrov.

 

Hľadať

No Internet Connection