Ako sa to nemá | www.hatiar.eu - Montáž LPG zariadení do osobných motorových vozidiel.

       

Zopár príkladov
Tu si môžete pozrieť ukážky, ako sa LPG montovať nemá a nesmie !!! Tieto zábery sme zozbierali počas našej praxe v servisovaní LPG zariadení.

Táto sekcia slúži ako výstraha pred "tiežmontérmi". V našej praxi sa stretávame s prípadmi, kedy nás zákazník osloví s požiadavkou vyladiť LPG zariadenie. Toto však nedokážeme pokiaľ je vo vozidle nainštalované nekompatibilné, niekedy nekompletné zariadenie.

Rozhodne Vám odporúčame pred montážou preveriť si referencie pracoviska, ktorému plánujete zveriť Vaše vozidlo.


Fabia 1,2 40kW
Takto prerobili "odborníci"  Fabiu so sacím potrubím z plastu a emisnou normou Euro4. Bez regulácie množstva paliva, klasickým systémom určeným pre karburátorový motor. Pochopiteľne za neprimeranú sumu. Túto Fabiu sme mali v servise po celkom slušnom "strelení" do sacieho potrubia (spätný zášľah) s trvalými následkami na škrtiacej klapke. Vplyvom rany došlo k vylomeniu ozubenia v prevodoch klapky. Zub sa zakliesnil medzi kolesá následkom čoho motor nevedel akcelerovať. Pomôže len jej výmena. Cena novej klapky- 580.- € , zadarmo nebola ani odťahová služba a práca. Čo myslíte, oplatilo sa?

 


Opel Astra M2005
Zmiešavač plynu použitý asi niekde z vrakoviska (absolútne nevhodný pre daný motor), prívod LPG do motora teplovodnou hadicou zo ŠKODY 105 namiesto predpísanej hadice na LPG, vyparovač výrobnej značky BRC namontovaný v blatníku "dolu hlavou". Elektronika sa môže aj rozkrájať, ale tento motor s touto kombináciou nedokáže uregulovať. Zariadenie vo vozidle vôbec nefungovalo. Čerešničkou na torte je prepínacie relé zo starého "žiguláka" (so sovietskou hviezdičkou). O nádrži z roku 1997 je už asi aj zbytočné sa vôbec zmieňovať. Jednoducho ďaľšia obeť montážneho podvodníka.

  


BMW 740
Dvanásťročná nádrž z vrakoviska bez odvetrávacej schránky a potrubia.
Na otázku "Prečo takto ?" zaznelo v telefóne: "Lepší prístup požiarnikov k uzatváraciemu ventilu v prípade nehody." Tak zdôvodnil "technika" ktorý má toto DIELO na svedomí. (Rád by som si vypočul zdôvodnenie absencie cievky elektroventilu :-)

Na druhej snímke podobný prípad, "zdokonalený" použitím nevhodného potrubia na LPG (tzv. chladiarenské trubky nevhodné na LPG). 

  

Tretí príklad, komentár asi nieje potrebný.


Ozaj ste ochotní za toto ešte aj zaplatiť ?

____________________________________________________________________________________

Vedenie LPG priamo opreté o výfukové potrubie?  Niekde je to asi normálne...

   

Takéto "montáže" sa napokon môžu skončiť aj pomerne drahou opravou. Tieto snímky slúžia len ako príklad, že aj takto sa na Slovensku montuje (montovalo).

Dobre si zvážte, komu svoje auto zveríte.
Častokrát sme sa stretli s tak devastujúcou montážou, že následná oprava a uvedenie do "prijateľného" stavu stála majiteľa zbytočne mnoho eúr. Miesto úspory peňazí za montáž potom naopak, táto bola predražená.