Montáž a servis LPG a CNG zariadení Zvolen

Priamovstrekové motory na LPG

Dôležitá poznámka na okraj ...

Dlhodobá prax a naše skúsenosti ukázali, že tento typ motora (nech už je od ktoréhokoľvek výrobcu motorov) má závažný technický problém. Tým je skutočnosť, že sacie ventily motorov tejto konštrukcie nie sú "oplachované" vstrekovaným palivom a preto sa na nich postupne (a hlavne nenápadne) usadzuje karbón ktorý vzniká pôsobením teploty na motorový olej a palivo.
Dôkazom sú videá, ktoré nájdete okrem iného aj na stránkach YouTube, stačí zadať do vyhľadávania napr. "problem with TSi engines".

Motory pracujúce na LPG / CNG produkujú karbón v oveľa menšej miere, napriek tomu tento problém sa týka aj ich. 

K prvým príznakom karbonizácie priamo vstrekových motorov dochádza spravidla po nájazde 60 až 150.000 kilometrov v závislosti na kvalite tankovaného paliva, používaného motorového oleja a v neposlednom rade od štýlu Vašej jazdy.

Karbón časom vytvorí na ventiloch a ich sedlách silnú vrstvu usadenín, ktorá pokiaľ zanedbáte prevenciu postupne znižuje ich tesnosť potrebnú pre správne fungovanie motora. Zbadáte to pozvoľným a nenápadným poklesom výkonu motora, trhaným chodom motora najmä za studena a ak to zanedbáte dlhodobo odrazu Vám Váš mechanik povie, že je potrebné motor rozobrať, mechanicky vyčistiť a naspäť poskladať. Potom pôjde opäť ako nový. Táto cesta je však časovo a finančne značne náročná, jednoducho drahá.

My máme na tento neduh priamo vstrekových motorov osvedčenú a účinnú metódu prevencie bez potreby rozoberať motor a to za pár €.
Viac informácii o tejto našej skúsenosti a cestu ako z tejto šlamastiky von nájdete na tejto stránke venovanej dekarbonizácii motora a jeho súčastí.

kliknite na banner BG Zvolen

 

Priamovstrekové motory na LPG

Čo to vlastne tie priamo vstrekové motory sú ?                                                                               (Aktualizované 13.3.2019)

Priamo vstrekové motory (označované ako FSi, TSi, GDi a pod...) sú motory novej konštrukcie,  ktoré vstrekujú benzín vstrekovacou tryskou - vstrekovačom priamo do spaľovacieho priestoru. Klasické motory (spravidla označované ako MPi) vstrekujú benzín do sacieho potrubia-pred sacie ventily.

Dôvodom prechodu na priame vstrekovanie sú stále prísnejšie emisné limity. Benzínové vstrekovače sú v priamo vstrekovom motore namontované tak, že ich špička je vnorená do spaľovacieho priestoru. Je vystavená vysokým teplotám ktoré vznikajú pri práci motora a jej ochladzovanie je zabezpečené okrem iného aj pretekajúcim palivom (benzínom, prípadne plynom v kvapalnom skupenstve).

Starším motorom plne postačujú pri prestavbe na LPG súčasné LPG systémy (splyňovače) so sekvenčným vstrekovaním. Tie dopravujú plyn do motora nepriamo, do sacieho potrubia paralelne popri benzínových, pričom pôvodné benzínové vstrekovače sú elektronicky vypnuté, aby nevstrekovali benzín. Keďže je však benzínový vstrekovač namontovaný v sacom potrubí a je chladený prúdením nasávaného vzduchu nieje dôvod riešiť jeho chladenie. Z toho dôvodu sa dnes už takéto motory označujú ako "nepriamo vstrekové motory".

A práve rozdielna konštrukcia je jeden z dôvodov, prečo je prestavba priamo vstrekového motora náročnejšia (tých dôvodov je samozrejme viac, tento je však kľúčový). Je totiž potrebné zabezpečiť kvalitné chladenie benzínových vstrekovačov aj pri práci motora na plyn.

Motory s priamym vstrekom benzínu sú označované rôznymi názvami. FSI, TSI, TFSI, GDI, DFI, DPI, DISI, TCe a i.

Existujú dva spôsoby, ako priamovstrekový motor spoľahlivo prestavať na LPG:

  1. Vstrekovanie LPG v plynnej fáze plynu cez domontované plynové vstrekovače s prídavkom benzínu. Cenovo prístupnejšia a rozšírenejšia alternatíva.
  2. Vstrekovanie plynu v kvapalnej fáze plynu cez pôvodné benzínové vstrekovače.  Drahšia, avšak z pohľadu úspory nákladov na palivo lepšia varianta.

Prvý, jednoduchší spôsob je použiť pre prestavbu takzvané „prívstrekovéLPG zariadenie (s prídavkom benzínu). Na našom trhu je ich dostatok. Prívstrek benzínu v praxi znamená, že riadiaca elektronika dávkuje LPG v plynnom stave prostredníctvom LPG vstrekovačov, pričom súčasne v malých, prerušovaných dávkach privstrekuje benzín cez benzínový vstrekovač aby zabezpečila jeho chladenie. Deje sa tak na základe algoritmu, ktorý vypočíta riadiaca jednotka na základe údajov z rôznych snímačov (otáčky, záťaž motora, teplota...). Tieto systémy sú neustále zdokonaľované a v súčasnosti pracujú spravidla v pomere dávkovania paliva 80-95 % LPG a 5-20 % benzínu.

Druhý spôsob je priamo vstrekové zariadenie. Motor pracuje nepretržite v režime LPG vrátane štartov, pričom plyn v kvapalnom stave prechádza priamo cez benzínové vstrekovače čím je zabezpečené ich chladenie. Prax ukázala, že takéto chladenie je ešte efektívnejšie než pri benzíne vzhľadom k fyzikálnym vlastnostiam LPG. Pri zmene skupenstva plynu dochádza k prudkému ochladzovaniu čo má za následok efektívne chladenie a ako sprievodný jav mierny nárast výkonu motora pôsobením tzv. „Intercooler“ efektu.  Jedinou nevýhodou tohto spôsobu prestavby je skutočnosť, že niektoré motory niesú pre vstrekovanie kvapalnej fázy vhodné svojou konštrukciou. Preto Vám v našich zoznamoch ponúkame len overené riešenia.

Takéto motory je však možné prestavať zatiaľ len v prípade, kedy výrobca LPG zariadenia už má spracovaný softvér pre daný motor. Zoznam spracovaných motorov v jednotlivých vozidlách si môžte prezrieť po kliknutí na značky splynovačov v ľavom menu tejto stránky (pokiaľ čítate tento text na mobilnom zariadení tabuľky sa nachádzajú na spodku stránok). Zoznam priebežne dopĺňame vždy po zverejnení nových informácií od výrobcov LPG zariadení (splynovačov). 

Spoločnosť Prins má v ponuke mnoho verzií spracovaných motorov, pre ktoré ponúkajú systémy LPG / CNG s priamym vstrekovaním založené na vstrekovaní plynu v plynnej fáze (verzia VSi 2.0 Di), ako aj  v kvapalnej podobe (verzia Direct LiquiMax, len pre LPG). Prins využil svoje rozsiahle skúsenosti na to aby určil, ktorý systém funguje najlepšie pre konkrétny motor. Pokiaľ v zoznamoch Vaše vozidlo nenájdete nič nieje stratené. Zoznam dostupných systémov LPG / CNG pre motory s priamym vstrekovaním sa neustále rozširuje. Stačí sledovať naše stránky. Je možné, že Vaše auto sa tu zakrátko objaví.

Nové aktualizácie modelov sa vykonávajú pravidelne. Samozrejme, že Vás budeme informovať o nových motorizáciách prostredníctvom našich webových stránok a kanálov sociálnych médií.

To je základné zhrnutie princípu práce jednotlivých zariadení a rozdielov medzi nimi. V prípade, že máte takýto motor a máte záujem jazdiť za (takmer) polovicu kontaktujte nás, radi zodpovieme všetky Vaše otázky.

 

Hľadať

No Internet Connection