Montáž a servis LPG a CNG zariadení Zvolen

Priamovstrekové motory na LPG

Dôležitá poznámka na okraj ...

Dlhodobá prax a naše skúsenosti ukázali, že tento typ motora (nech už je od ktoréhokoľvek výrobcu motorov) má závažný technický problém. Tým je skutočnosť, že sacie ventily motorov tejto konštrukcie nie sú "oplachované" vstrekovaným palivom a preto sa na nich postupne (a hlavne nenápadne) usadzuje karbón ktorý vzniká pôsobením teploty na motorový olej a palivo.
Dôkazom sú videá, ktoré nájdete okrem iného aj na stránkach YouTube, stačí zadať do vyhľadávania napr. "problem with TSi engines".

Motory pracujúce na LPG / CNG produkujú karbón v oveľa menšej miere, napriek tomu tento problém sa týka aj ich. 

K prvým príznakom karbonizácie priamo vstrekových motorov dochádza spravidla po nájazde 60 až 150.000 kilometrov v závislosti na kvalite tankovaného paliva, používaného motorového oleja a v neposlednom rade od štýlu Vašej jazdy.

Karbón časom vytvorí na ventiloch a ich sedlách silnú vrstvu usadenín, ktorá pokiaľ zanedbáte prevenciu postupne znižuje ich tesnosť potrebnú pre správne fungovanie motora. Zbadáte to pozvoľným a nenápadným poklesom výkonu motora, trhaným chodom motora najmä za studena a ak to zanedbáte dlhodobo odrazu Vám Váš mechanik povie, že je potrebné motor rozobrať, mechanicky vyčistiť a naspäť poskladať. Potom pôjde opäť ako nový. Táto cesta je však časovo a finančne značne náročná, jednoducho drahá.

My máme na tento neduh priamo vstrekových motorov osvedčenú a účinnú metódu prevencie bez potreby rozoberať motor a to za pár €.
Viac informácii o tejto našej skúsenosti a cestu ako z tejto šlamastiky von nájdete na tejto stránke venovanej dekarbonizácii motora a jeho súčastí.

kliknite na banner BG Zvolen

 

Priamovstrekové motory na LPG

Čo to vlastne tie priamovstrekové motory sú ?V čom sú iné ?                                                                                     (Aktualizované 01.11.2019)                                                                         

Najnovšie, Priamovstrekové motory (označované ako FSi, TSi, GDi, T-GDi a podobne) sú motory najnovšej konštrukcie.
Vstrekujú benzín vstrekovacou tryskou - vstrekovačom priamo do spaľovacieho priestoru, v smere prúdenia nasávaného vzduchu až ZA sací ventil.
Staršie, Nepriamovstrekové motory (najčastejšie označované ako MPi) vstrekujú benzín do sacieho potrubia-pred sacie ventily.
Toto je hlavný rozdiel v čom sa odlišujú.
Dôvodom prechodu na priame vstrekovanie sú stále prísnejšie emisné limity.
Benzínové vstrekovače sú v priamovstrekovom motore namontované tak, že ich špička je vnorená do spaľovacieho priestoru.
Dokáže rovnomernejšie rozprášiť palivo vo valci. Je však vystavená vysokým teplotám ktoré vznikajú pri práci motora.
Jej ochladzovanie je zabezpečené (okrem iného) aj pretekajúcim palivom.

Starším motorom plne postačujú pri prestavbe na LPG súčasné LPG systémy (splyňovače) so sekvenčným vstrekovaním.
Tie dopravujú plyn do sacieho potrubia paralelne popri benzínových.
Pôvodné benzínové vstrekovače sú elektronicky vypnuté, aby nevstrekovali benzín.
Keďže je však benzínový vstrekovač namontovaný v sacom potrubí a je chladený prúdením nasávaného vzduchu nieje dôvod riešiť jeho chladenie.
Z toho dôvodu sa dnes už takéto motory označujú ako "nepriamo vstrekové motory".

A práve rozdielna konštrukcia je jeden z dôvodov, prečo je prestavba priamovstrekového motora náročnejšia (tých dôvodov je samozrejme viac, tento je však kľúčový).
Je totiž potrebné zabezpečiť kvalitné chladenie benzínových vstrekovačov aj pri práci motora na plyn.

Motory s priamym vstrekom benzínu sú označované rôznymi názvami. FSI, TSI, TFSI, GDI, DFI, DPI, DISI, TCe a i.

Existujú dva spôsoby, ako priamovstrekový motor spoľahlivo prestavať na LPG:

  1. Vstrekovanie LPG v plynnej fáze plynu cez domontované plynové vstrekovače s prídavkom benzínu. Cenovo prístupnejšia a rozšírenejšia alternatíva.
  2. Vstrekovanie plynu v kvapalnej fáze plynu cez pôvodné benzínové vstrekovače.  Drahšia, avšak z pohľadu úspory nákladov na palivo lepšia varianta.

Prvý, jednoduchší spôsob je použiť pre prestavbu takzvané „prívstrekovéLPG zariadenie (s prídavkom benzínu). Na našom trhu je ich dostatok.
Prívstrek benzínu v praxi znamená, že riadiaca elektronika dávkuje LPG v plynnom stave prostredníctvom LPG vstrekovačov,
pričom súčasne v malých, prerušovaných dávkach privstrekuje benzín cez benzínový vstrekovač aby zabezpečila jeho chladenie.
Deje sa tak na základe algoritmu, ktorý vypočíta riadiaca jednotka na základe údajov z rôznych snímačov (otáčky, záťaž motora, teplota...).
Tieto systémy sú neustále zdokonaľované a v súčasnosti pracujú spravidla v pomere dávkovania paliva 80-95 % LPG a 5-20 % benzínu.

Druhý spôsob je priamovstrekové LPG zariadenie.
Motor pracuje nepretržite v režime LPG vrátane štartov, pričom plyn v kvapalnom stave prechádza priamo cez benzínové vstrekovače.
Týmto je zabezpečené ich chladenie. Prax ukázala, že takéto chladenie je ešte efektívnejšie než pri benzíne vzhľadom k fyzikálnym vlastnostiam LPG.
Pri zmene skupenstva plynu dochádza k prudkému ochladzovaniu čo má za následok efektívne chladenie a ako sprievodný jav mierny nárast výkonu motora pôsobením tzv. „Intercooler“ efektu.
Jedinou nevýhodou tohto spôsobu prestavby je skutočnosť, že niektoré motory niesú pre vstrekovanie kvapalnej fázy vhodné svojou konštrukciou.
Preto Vám v našich zoznamoch ponúkame len overené riešenia.

 


( Po kliknutí na obrázok sa zobrazí zoznam spracovaných vozidiel a motorov )

Takéto motory je však možné prestavať zatiaľ len v prípade, kedy výrobca LPG zariadenia už má spracovaný softvér pre konkrétny motor.
Zoznam spracovaných motorov v jednotlivých vozidlách si môžte prezrieť po kliknutí na obrázky, značky splynovačov.
Zoznam priebežne dopĺňame vždy po zverejnení nových informácií od výrobcov LPG zariadení (splynovačov). 

Spoločnosť Prins má v ponuke mnoho verzií spracovaných motorov, pre ktoré ponúkajú systémy LPG / CNG s priamym vstrekovaním
založené na vstrekovaní plynu v plynnej fáze (verzia VSi 2.0 Di), ako aj  v kvapalnej podobe (verzia Direct LiquiMax, len pre LPG).
Prins využil svoje rozsiahle skúsenosti na to aby určil, ktorý systém funguje najlepšie pre konkrétny motor.
Pokiaľ v zoznamoch Vaše vozidlo nenájdete nič nieje stratené.
Zoznam dostupných systémov LPG / CNG pre motory s priamym vstrekovaním sa neustále rozširuje.
Stačí sledovať naše stránky (prípadne náš profil na Facebooku).
Je možné, že Vaše auto sa v zozname zakrátko objaví.

Nové aktualizácie modelov sa vykonávajú pravidelne.
Samozrejme Vás budeme informovať o nových motorizáciách prostredníctvom našich webových stránok a sociálnych médií.

Toto je základné zhrnutie princípu práce jednotlivých zariadení a rozdielov medzi nimi.
V prípade, že máte takýto motor a máte záujem jazdiť za (takmer) polovicu kontaktujte nás, radi zodpovieme všetky Vaše otázky.

 

Hľadať

No Internet Connection